Επίσκεψη στο διαγνωστικό κέντρο Ιατρική Μέριμνα Αργολίδας

Το διαγνωστικό κέντρο Ιατρική Μέριμνα  Αργολίδας επισκέφτηκαν την Πέμπτη 1/12/2022 τμήμα μαθητών της Β΄ τάξης του τομέα Υγείας Πρόνοιας Ευεξίας συνοδευόμενοι από καθηγήτριες του τομέα. Η επίσκεψη έγινε με σκοπό  την ενημέρωση – εκπαίδευση των μαθητών και τη σύνδεσης της επαγγελματικής εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του Διαγνωστικού Κέντρου, ενημερώθηκαν για τη λειτουργία των ακτινοδιαγνωστικών μηχανημάτων και παρακολούθησαν τη διενέργεια αξονικής εξέτασης καθώς και μαγνητικής εξέτασης.

Επιπλέον είδαν τον εξοπλισμό του τμήματος Ιατρικών Βιολογικών Εργαστηρίων και παρακολούθησαν τον τρόπο που γίνονται μικροβιολογικές και βιοχημικές εξετάσεις.