ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ  ΤΩΝ  ΤΡΙΩΝ  ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Σήμερα Δευτέρα 30 – 01 – 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Πρότυπου ΕΠΑ.Λ. Άργους παρακολούθησαν εκδήλωση – αφιέρωμα στους Τρεις Ιεράρχες.

Στις 30 Ιανουαρίου η Εκκλησία μας γιορτάζει τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών, προστατών των μαθητών και των γραμμάτων: του Βασιλείου του Μέγα, του Γρηγορίου του Θεολόγου και του Ιωάννη του Χρισοστόμου.

Οι Τρεις Ιεράρχες έδειξαν με τη ζωή και το έργο τους ότι η πίστη προς τον Θεό και η αγάπη προς τον συνάνθρωπο συμβαδίζουν.

Νοημάτισαν τον αρχαίο κλασικό κόσμο και διέσωσαν αξίες με πανανθρώπινο περιεχόμενο. Οι ίδιοι είναι και θα είναι οδηγοί προς την αληθινή γνώση και μόρφωση, αγαθά πρότυπα κάθε νέου ανθρώπου.

Την εκδήλωση διοργάνωσαν και συντόνισαν οι εκπαιδευτικοί:

Αθανασάκος Δημήτριος, Πίτσας Δημήτριος, Πετροπούλου Θεοδώρα, Μποζονέλου Βασιλική