Ο τομέας Υγείας, Πρόνοιας, Ευεξίας του Π.ΕΠΑ.Λ. Άργους ταξιδεύει στο παρελθόν του Ναυπλίου

Τη Δευτέρα 20/3/2023 ο τομέας Υγείας, Πρόνοιας, Ευεξίας  του σχολείου μας υλοποίησε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Νέας Κίου. Τίτλος του προγράμματος «Ταξίδι στο παρελθόν , Ναύπλιο».

Μαθητές και μαθήτριες  συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες Μαρία Ζιάκου, Κατερίνα Προδρομίδου και Αιμιλία Μορώνη ακλουθήσαμε  την υπεύθυνη του Κ.Ε.ΠΕ.Α. Νέας Κίου Ελένη Πανάγου σε ένα ταξίδι στο παρελθόν με στόχο το αειφόρο μέλλον. Περπατήσαμε στην παλιά πόλη του Ναυπλίου, παρατηρήσαμε την νέα πόλη. Θαυμάσαμε την ομορφιά, προβληματιστήκαμε με τις αυθαιρεσίες και τις ελλείψεις. Σκεφτήκαμε λύσεις και αντιληφθήκαμε τη δύναμη μας ως ενεργοί υπεύθυνοι πολίτες.

Υποδεχτήκαμε την άνοιξη με τον καλύτερο και δημιουργικότερο τρόπο.