Φροντίζουμε και προστατεύουμε το σώμα μας

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας, σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Άργους – Αργολίδας, διοργάνωσε ενημερωτική εκδήλωση με θέμα «Σεξουαλική αγωγή και ατομική υγιεινή εφήβων» την Τετάρτη 26 Απριλίου 2023.
Η κυρία Ιφιγένεια Παπαδημητρίου, επίκουρος ιατρός ειδικότητας Μαιευτικής Γυναικολογίας του Γ.Ν. Αργολίδας, μίλησε στους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης και τους έδωσε την ευκαιρία να ξανά συστηθούν με το σώμα τους. Όπως είπε η κυρία Παπαδημητρίου, «Το σώμα μας είναι ο ναός μας. Οφείλουμε να το σεβόμαστε, να το φροντίζουμε, να το προστατεύουμε».
Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Παπαδημητρίου Ι. για την ανταπόκρισή της στο κάλεσμά μας, καθώς και τον Διευθυντή του σχολείου κύριο Τσιπιανίτη Ν. για την αρωγή και την υποστήριξή του.
Η διοργάνωση ήταν μια πρωτοβουλία του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας.
Υπεύθυνη συντονισμού: η εκπαιδευτικός Ζιάκου Μαρία.