ΔΙΗΜΕΡΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΣΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΠΑ.Λ. ΑΡΓΟΥΣ

Έπειτα από την ολοκλήρωση των μαθημάτων διοργανώθηκαν στο Πρότυπο ΕΠΑΛ Άργους εκδηλώσεις για το διήμερο 15 και 16 Μαΐου.

Τη Δευτέρα 15 Μαΐου δημιουργήθηκαν βιωματικά εργαστήρια για τη Β’ Τάξη, όπου οι μαθητές και μαθήτριες συμμετείχαν ενεργά.

• Στο βιωματικό εργαστήριο του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος πραγματοποιήθηκαν:
    • Δράση 1: φύτευση φυτών και λαχανικών
    • Δράση 2: παρασκευή ωμοφαγικών τρουφακίων

Συντονιστές: Πάνου Ασημίνα, Βαξεβάνος Ιωάννης.

• Στο βιωματικό εργαστήριο του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών πραγματοποιήθηκε ecoprinting, όπου έγινε επίδειξη της μεθόδου.

Συντονιστές: Αθανασίου Παρασκευή.

• Στο βιωματικό εργαστήριο του Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας πραγματοποιήθηκαν σταθμοί Πρώτων Βοηθειών:
    • Σταθμός 1ος : Ρινορραγία
    • Σταθμός 2ος : Αντιμετώπιση αιμορραγίας
    • Σταθμός 3ος : Θέση ανάνηψης
    • Σταθμός 4ος : ΚΑΡΠΑ
    • Σταθμός 5ος :Λήψη ζωτικών σημείων

Συντονιστές: Σουμπάση Μαρία – Κλάρα, Μούκα Γιολάντα.

Οι μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Τάξης ενημερώθηκαν από τον κύριο Τσαγγούρη σχετικά με τη μαθητεία που μπορούν να παρακολουθήσουν έπειτα από την αποφοίτησή τους.

Την Τρίτη 16 Μαΐου η Ά Τάξη παρακολούθησε παρουσιάσεις project που εκπονήθηκαν στα πλαίσια των μαθημάτων προσανατολισμού. Οι παρουσιάσεις ήταν οι παρακάτω:

• 1η παρουσίαση: “Διαφήμιση ηλεκτρονικού εμπορίου αγροτικών προϊόντων” – Χαντζής Γιάννης – Φλεβάρη Έλενα – Κούρου Χρύσα, Μάθημα: «Γεωργία – Τρόφιμα – Περιβάλλον» (Υπεύθυνοι καθηγητές: Πάνου Ασημίνα, Μούλια Βιολέττα)
  • 2η παρουσίαση: “Επιχειρησιακό σχέδιο και Οπτική ταυτότητα επιχείρησης” – Τσελεπατιώτης Μιχάλης, Μάθημα: «Τέχνες και Πολιτισμός» (Υπεύθυνοι καθηγητές: Αθανασίου Παρασκευή, Γαβρήλου Κωνσταντίνα)
  • 3η παρουσίαση: “Ασφάλεια και Υγιεινή στο χώρο εργασίας και προσβάσιμο σχολείο για άτομα με ειδικές ικανότητες” – Χριστοπέτρος Γιώργος – Παπαϊωάννου Άννα Μαρία, Μάθημα: «Υγεία, Πρόνοια, Ευεξία» (Υπεύθυνοι καθηγητές: Σουμπάση Μαρία – Κλάρα, Μούλια Βιολέττα)
  • 4η παρουσίαση: “Τηλεϊατρική” – Λεμπετζή Πατρίτσια – Κωστούρος Γιώργος, Μάθημα: «Υγεία, Πρόνοια, Ευεξία» (Υπεύθυνοι καθηγητές: Σουμπάση Μαρία – Κλάρα, Μπλάτσος Κωνσταντίνος)
  • 5η παρουσίαση: “Πρώτες Βοήθειες” – Νικολοπούλου Χριστίνα – Μούκια Κλέντις, Μάθημα: «Υγεία, Πρόνοια, Ευεξία» (Υπεύθυνοι καθηγητές: Σουμπάση Μαρία – Κλάρα, Βαξεβάνος Ιωάννης)
  • 6η παρουσίαση: “Ψυχογενής και Νευρογενής ανορεξία” – Αναγνωστάκου Βάσια, Μάθημα: «Υγεία, Πρόνοια, Ευεξία» (Υπεύθυνοι καθηγητές: Μούκα Γιολάντα, Βραχνάκης Σταύρος)
  • Παρουσίαση έργων του τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών από την κυρία Αθανασίου Παρασκευή
  • Δράση – Βιωματικό εργαστήριο: «Αυτογνωσία και Οριοθέτηση». Υπεύθυνη καθηγήτρια: Καλτσά Ουρανία με τη βοηθητική υποστήριξη των κυρίων Λειβαδίτη Παρασκευή και  Μποζονέλου Βασιλική.

Η Β’ Τάξη και η Γ’ Τάξη συμμετείχαν σε αθλητικές και χορευτικές εκδηλώσεις οι οποίες διοργανώθηκαν από τους κυρίους Μπλάτσο Κωνσταντίνο και Ντεβέ Θοδωρή με τη συμμετοχή των κυριών και κυρίων Σουμπάση Μαρία Κλάρα, Καραμούντζου Δημήτρη, Βαξεβάνου Γιάννη, Μαντζούνη Βασίλη, Κοκκινόπουλο Αλέξανδρο και Ιωαννίδη Παναγιώτη.

Για την ομαλή λειτουργία των εκδηλώσεων και του προγράμματος υπεύθυνες ήταν οι κυρίες: Ασημίνα Πάνου και Βιολέττα Μούλια υπό την καθοδήγηση της κυρίας Βασιλικής Σωτηροπούλου, οι οποίες φρόντισαν να τηρηθεί το χρονοδιάγραμμα και να ολοκληρωθούν οι εκδηλώσεις χωρίς προβλήματα.

Ευχαριστούμε όλους τους συναδέλφους για την υποστήριξη και την υλοποίηση όλων των δραστηριοτήτων.

Ευχαριστούμε τον Διευθυντή κύριο Τσιπιανίτη Νικόλαο για την στήριξη και την καθοδήγηση για την επιτυχή ολοκλήρωση του διημέρου εκδηλώσεων.