Δράση κινητοποίησης Anti-Bullying

IMG_20190316_174456NEW

Το Σάββατο 16 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η Δράση κινητοποίησης Anti-Bullying

«ΔΙΕΚΔΙΚΩ – ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ – ΚΕΡΔΙΖΩ»

που διοργάνωσαν το 1ο ΕΠΑ.Λ. Άργους, το 1ο Γυμνάσιο Άργους, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Άργους, το  Μουσικό Σχολείο Αργολίδας και οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων των παραπάνω σχολείων, με την τεχνική υποστήριξη του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Άργους.

Οι ομιλήτριες της εκδήλωσης ,

η κυρία  Αλεξία Παπακωνσταντίνου – Παιδοψυχίατρος , Ψυχιατρικό Τμήμα Νοσοκομείου Άργους

η κυρία Αγγελική Μπαβέλλα, Ψυχολόγος – Επιστημονικά Υπεύθυνη  του Κέντρο πρόληψης «Ελπίδα Ζωής»

η κυρία  Ιωάννα Ροτζιώκου, Αστυνόμος Β΄- Εκπρόσωπος Τύπου Ελληνικής Αστυνομίας, και

η κυρία  Εμμανουέλα Κούρου, Σχολική Ψυχολόγος που υπηρετεί στο 1o  ΕΠΑΛ Άργους ,

απάντησαν στα καίρια ερωτήματα σχετικά με την αναγνώριση του  προβλήματος και των αιτιών του, την αντιμετώπιση αλλά και την πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού

Την συζήτηση συντόνισε η κυρία Ελισάβετ Γεωργίου,  Εκπρόσωπος του Κέντρου  Μέριμνας Οικογένειας & Παιδιού

Με το θεατρικό δρώμενο με τίτλο «ΣΩΠΑ» συμμετείχαν στην εκδήλωση μαθητές  του Μουσικού Σχολείου Αργολίδας, υπό την καθοδήγηση της κ. Καλποδήπου , εκπαιδευτικός του Μουσικού Σχολείου Αργολίδας.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν εκπρόσωποι του Δήμου Άργους Μυκηνών και πολιτικών φορέων του νομού.

Τα παιδιά παρέδωσαν ψήφισμα με όλα όσα ζητούν από την οικογένεια, από το σχολείο και από την πολιτεία για να αντιμετωπιστεί και τελικά να εκλείψει το πρόβλημα του σχολικού εκφοβισμού. Ζήτησαν ένα ασφαλές σχολικό περιβάλλον όπου θα αναπτύσσονται σχέσεις αμοιβαίας εμπιστοσύνης και σεβασμού με σκοπό την επίτευξη του βέλτιστου μαθησιακού στόχου.

Συνδιοργάνωση:

Διευθύνσεις Π/θμιας & Δ//θμιας Εκ/σης Αργολίδας